Dozvíte se co je to promlčení dluhy a za jak dlouho dojde k promlčení dluhu. Uvnitř článku najdete mnohem více informací.

Promlčení dluhu: za jak dlouho ?

V současné době je to v zákonech nastavené tak, že k promlčení dluhu dojde po 3 letech. Nezaniká samotný dluh, ale zákonný nárok na uhrazení dluhu. Pokud vás věřitel podá k soudu, tak musíte vždy namítnout, že dluh je již promlčený. Pokud by jste tuto namítku nevznesly, tak budete muset dluh i přes promlčení uhradit.

Vymáhání pohledávek po promlčení dluhu

V poslední době se v České republice hodně rozjedl byznys s promlčenými pohledávkami. Některé společnosti hromadně skupují promlečené pohledávky a kontaktují dlužníka, že chtějí zaplatit. Mnoho lidí se dluhů bojí a tak raději zaplatí i když je dluh již promlčený a nemusely by ho vůbec platit. Vždy je tedy třeba namítnout, že dluh byl již promlčen.

Zdravotní a sociální pojištění

Pokud máte dluhy na zdravotním nebo sociálním pojištění, tak zde jsou lhůty trošku jiné. U zdravotní pojištění je tato lhůta plných 5 let. U sociálního pojištění u správy sociálního zabezpečení je tato lhůta dokonce 10 let.