Dozvíte se co je to dluhová past a jakým způsobem se lidé do dluhové pasti nejčastěji dostávají. Lidé lapení na dluhové pasti už často nejsou schopni splácet své dluhy a závazky.

Jak se lidé dostanou do dluhové pasti ?

Na začátku dluhové pasti je často solidní spotřebitelská půjčka od banky. Když těmto lidem dojdou peníze, tak si často vezmou půjčku u jiné banky. Po čase mají problémy se splácením půjček a tak se dostanou do registru dlužníků. A lidem, kteří jsou zapsaní v registru dlužníků již nepůjčí banky. Tito lidé se pak obracejí na nebankovní společnosti, které poskytují svoje nebankovní půjčky. Tyto půjčky maí méně výhodné podmínky, než půjčky u banky. Lidé si pak často berou další a další půjčky. A pak už novými půjčkami splácí svoje staré půjčky. A už jsou v dluhové pasti. Ze které je docela těžké se nějakým způsobem vyhrabat.

Co dělat když jste se dostaly do dluhové pasti ?

První věc, kterou musíte udělat je, že se přestanete okamžitě zadlužovat. Přestaňte si brát další půjčky, pouze to bude vaši současnou situaci dále zhoršovat. Poté je důležité zjistit, jak na tom vlastně jste. Sepíšete si tedy vaše měsíční finanční rozpočet. Vemte si papír a tužku. Na jednu stranu papíru sepíšete všechny vaše měsíční příjemy (např. manžel práce, manželka práce, přídavky na dítě atd.), na druhou stranu sepíšete všechny vaše měsíční výdaje. Na sledování některých výdajů budete potřebovat minimálně měsíční sledování, ale investovaný čas se vám určitě vyplatí. Pak si sepište měsíční příjmy po jednotlivých položkách. Může se jednat například o položky jídlo, auto, doprava, cigarety, kosmetika, škola, děti, kultura, telefon, internet, pojištění, spoření atd. Na závěr od příjmů odečtete vaše výdaje a vidíte jak jste na tom ve vaší měsíční bilanci.

Může vám pomoci dluhová poradna

Hodně by vám podle mě mohla pomoci i návštěva dluhové poradny. V dluhové poradně vám poradí odborníci zcela zdarma. Každý den se setkávají s lidmi, kteří mají problémy s dluhy. Takže za tu dobru nasbíraly spoustu zkušenosti. Takže vám mohou pomoci i ve vaši situaci. Blíže jsem dluhové pasti rozebíraly v článku dluhová poradna.